Zetor na półgazie

03.03.2015

Zetor Polska w ramach konkursu odkrył model 7745, w którym praca silnika jest wspomagana gazem. Zobacz odcinek Areny Maszyn o Zetorze na półgazie, a dlaczego dowiesz się z materiału ;-)

W ciągniku Zetor znajduje się instalacja gazowa, której celem jest wspomaganie zasilania oleju napędowego, która jest polskiej produkcji.

Dzięki niej można osiągnąć większą moc, mniejsze spalanie, a tym samym i niższy poziom emisji spalin.

- Jeśli my dodamy gaz do powietrza, zwiększamy w ten sposób sprawność silnika, co oczywiście przekłada się na wzrost mocy i momentu – wyjaśnia Sylwester Bieńkowski - Kierownik Działu Technicznego Elpigaz Sp. z o.o.

Zamysłem montażu instalacji gazowej było osiągniecie oszczędności w paliwie i ograniczenie emisji spalin. W związku z tym, przy takiej instalacji stosuje się 70% oleju napędowego oraz 30% gazu, gdyż jest to silnik z zapłonem samoczynnym i niemożliwością jest podanie samego gazu.

- Koszt montażu tego typu instalacji gazowej jest ciężki w tym momencie do określenia. Tutaj koszt na pewno trzeba określać indywidualnie dla każdego ciągnika z tego względu, że no różni się chociażby od wielkości, w zależności od wielkości butli. Myślę, że standardowy koszt to około 5,5-6 tys. zł. Z tego co liczyliśmy na przykładzie tego ciągnika, po jednym sezonie koszt takiej instalacji powinien się zwrócić – wylicza Sylwester Bieńkowski.

Sama instalacja jest dosyć prosta w budowie, a najważniejszy w niej jest moduł sterujący wtryskiem gazu. Zacznijmy od tego, że gaz w fazie ciekłej magazynowany jest w zbiorniku, który następnie dostaje się do reduktora parownika. W tym miejscu jest redukowane ciśnienie, a także zmienia się stan skupienia gazu z ciekłego na lotny. Później przez filtr fazy lotnej gaz przedostaje się do spryskiwaczy, który wtryskują go do kolektora dolotowego za turbosprężarką. Z tego miejsca trafia wraz z powietrzem do każdego cylindra.

Jak wynika z danych, w przypadku poprawnego montażu instalacji oraz ustawienia odpowiednich parametrów, nie ma ona wpływu na skrócenie żywotności silnika. Za to pompa paliwowa jest mniej obciążona, gdyż podaje paliwo z mniejszym ciśnieniem.
Materiał dostępny na YouTube:
    ZA
    ND

Dopisz się do powiadomień

  • Zobacz film

    Święto Prewencji i Bezpieczeństwa na Wsi - XX Edycja Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

    • 2023-10-12 11:43:00
  • Zobacz film

    Generali Agro zorganizowało międzynarodową konferencję o rolnictwie

    • 2023-10-22 07:13:00
  • Zobacz film

    V Finał konkursu filmowego KRUS „Moja Wizja Zero”

    • 2023-12-01 15:01:00

Warto poznać: